“Te fogyasztasz koffeint?” Ha feltennénk a kérdést, szinte biztos vagyok abban, hogy az emberek döntő többségénél igen lesz a válasz. A kávéfogyasztók körében mindenképp. A statisztikák szerint ráadásul a lakosság mintegy 80%-a valamilyen formában visz be a szervezetébe koffeint. De természetesen nemcsak a kávéban van ez a hatóanyag.
A világon bár több mint 60 különböző növény tartalmazza, mégis a kávébab a legnépszerűbb: évente mintegy 800 milliárd csészényi készül világszerte. Érdekes tény, hogy például a teában ugyanez a hatóanyag található meg: a különbség mindössze annyi, hogy a tea esetén a koffein a csersavhoz kötött formában van jelen, emiatt az élénkítő hatás kevésbé erős. A koffeint mindemellett a gyógyászat is használja: alkoholmérgezés illetve a kimerültség kezelésére is alkalmazzák.
Kevéssé ismert információ, hogy a kávébabban megtalálható koffein mennyisége a pörkölés során csökken, ugyanis hő hatására lebomlik, így a markáns íz ebben az esetben nem jár együtt az erős élénkítő hatással. Plusz érdekesség, hogy a nők szervezetében a koffein felezési ideje (az az idő, amely alatt a szervezet egységnyi idő alatt feldolgozott koffein mennyiség felétől megszabadul) pont feleannyi, így a hatása dupla ideig tart. Szóval hölgyek, nem véletlenül tart tovább az a kávé...